Pokazy kultowych filmów niemych z muzyką na żywo, prelekcje, warsztaty dla dzieci i seniorów oraz wystawa i pokazy magicznych latarni. Wszystko to odbędzie się w ramach festiwalu W roli głównej: Kino, który organizowany jest w Chorzowie między 24 a 31 października.
OgólneW roli głównej: Kino. Wyjątkowy festiwal filmowy w Chorzowie
Wydarzenie zostało przerwane i odbędzie się w innym terminie. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest tutaj.
Pokazy kultowych filmów niemych z muzyką na żywo, prelekcje, warsztaty dla dzieci i seniorów oraz wystawa i pokazy magicznych latarni. Wszystko to odbędzie się w ramach festiwalu W roli głównej: Kino, który organizowany jest w Chorzowie między 24 a 31 października.
Historia filmu, choć to przecież sztuka relatywnie młoda, jest fascynująca i spektakularna. Powszechnie uważa się, że dziesiąta muza narodziła się w latach 90. XIX wieku, ale przecież nie wzięła się znikąd. By Auguste i Louis Lumière 28 grudnia 1895 roku mogli zaprezentować światu trwające 45 sekund widowisko „Wyjście robotników z fabryki”, musiało wcześniej dojść do wielu odkryć i przełomów, które to umożliwiły. Pierwsza edycja festiwalu W roli głównej: Kino poświęcona będzie nie tylko historii, ale i prehistorii filmu oraz jej oddziaływaniu na współczesność.
– Dziś wieczór z filmem czy wizyta w kinie to codzienność. Kiedyś każda projekcja była niezwykłym wydarzeniem i przeżyciem, i do tych czasów, do tych emocji chcemy nawiązać – mówi Marta Jakubczyk, dyrektor Centrum Integracji Międzypokoleniowej. – Zabierzemy uczestników w wyjątkową podróż do epoki, w której tak naprawdę dopiero rodziła się ta, jak ujął to Karol Irzykowski, widzialność obcowania człowieka z materią.
W programie festiwalu znalazły się między innymi projekcje filmów „Przygody księcia Achmeda”, „Mocny Człowiek” czy „Generał”. Każda z nich uatrakcyjniona graną na żywo muzyką w wykonaniu takich artystów, jak Lód9, Dominik Strycharski, Asi Mina czy zespół Pasimito. Nie zabraknie również wydarzeń dedykowanych dzieciom czy specjalnego bloku dla seniorów. Niecodzienną atrakcją będzie wystawa i pokaz magicznych latarni, czyli urządzeń prekursorskich względem między innymi projektora filmowego i powiększalnika fotograficznego.
Szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie www.cimchorzow.pl oraz na Facebooku.
Harmonogram festiwalu W roli głównej: Kino
24 października
18.00 – Inauguracja festiwalu i wernisaż wystawy
19.00 – przegląd filmów George’a Meliesa. Muzyka: Pasimito live
25 października
15.00 – Blok dla najmłodszych: warsztaty i ćwiczenia muzyczno-filmowe
19.00 – filmy animowane dla dzieci i dorosłych (m.in. „Alicja w Krainie Czarów”, UK, 1903). Muzyka: Asi Mina
26 października
19.00 – prelekcja: Początki animacje w kinie. | Film: „Przygody księcia Achmeda” (Niemcy, 1926). Muzyka: Lód 9
27 października
19.00 – prelekcja: Początki wielkich wytwórni filmowych. | Flm: „Generał” (USA, 1926). Muzyka: Dominik Strycharski
28 października
19.00 – Blok dla seniorów:
prelekcja: Czy milczenie było złotem? Początki filmu dźwiękowego i utwory, które zmieniły kino
prezentacja: najpiękniejsze piosenki w historii kina
29 października
19.00 – prelekcja: Kino-Prawda a Kino-Oko. Sylwetka D. Wiertowa. | Film: „Człowiek z kamerą” (ZSRR, 1929). Muzyka: Michał Wajdzik
30 października
19.00 – prelekcja: Polskie kino przedwojenne | Film: „Mocny Człowiek” (Polska, 1929). Muzyka: Łukasz Marciniak
31 października
17.00 – prelekcja: Projekcja iluzji, promocja eskapizmu. Przed wynalezieniem kinematografu
Pokazy magicznych latarni: 17.00, 18.00, 19.00, 20.00